ISTANBUL HAVA DURUMU İSTANBUL
Çatalağaç köyü halk oyunları ekibi

Bizden Haberler

Çatalağaç Köyü Derneği

KAMUOYUNUN DİKKATİNE

- +

Çatalağaç Köyü Derneği 2014 yılında “Kültürümüzü yaşatmak için çıktık yola” sloganı ile kurulmuştur.

Çatalağaç Köyü Muhtarlığı’nın talebi üzerine Keldaş Yaylası altında işletilen maden ocağı ile ilgili sürece atadığımız temsilciler ile derneğimiz de dahil olmuştur. Temsilcilerimizin çalışmaları sonrasında derneğimiz ile ilgili yapılan dedikodular ve ithamlar üzerine kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Temsilcilerimiz köy ihtiyar heyeti ile birlikte maden şirketi yetkilileri ile yaptığı görüşmede; madenin çıkarılması ve ülke ekonomisine katkı sağlamasını arzu ettiklerini

/get-nolvadex-uk.html”>Buy Nolvadex UK

, burada oluşacak istihdamı önemsediklerini, ancak köyümüzde herhangi bir çevre felaketinin yaşanmaması, yapılan çalışmalar sırasında köy yolları, içme su kaynakları, mera alanlarının korunması için şirketin çalışmalarını daha özenli yürütmesini talep etmişler ve yapılan çalışmaların takipçisi olacaklarını bildirmişlerdir. Ancak köy yollarımız büyük ölçüde zarar görmüş, 2-3 ay süreyle kapalı kalmış, derelerimiz 7-8 ay süreyle çamur akmaya devam etmiştir.

Dernek temsilcilerimiz, maden işletilmesi ve burada kurulması düşünülen arıtma (atık havuzu) tesisleri, çed süreci gibi birçok konuda Giresun’daki ilgili kurum müdürleri ile birçok görüşme gerçekleştirmiş ve resmi başvurularla bilgi talebinde bulunmuştur. Temsilcilerimiz çed raporunu almış, konunun uzmanları ile bilgi alışverişinde bulunarak köylülerimizi bilgilendirmeyi amaçlamıştır. Ancak bu bilgilerin köy halkı ile paylaşılması için derneğimizin talebi 2-3 ay geçmesine karşın yerine getirilmemiştir.

Temsilcilerimiz aracılığı ile yürüttüğümüz süreç yönetim kurulumuz tarafından takip edilmiş

buy kamagra

, temsilcilerimiz ile iletişim kanalları üzerinden yaptığımız tüm görüşmeler dahil, başvurularımız ve çalışmalarımız kayıt altına alınmıştır. Maden işletmesi ile görüşmemizi talep eden muhtarlığımız ve temsilci olarak atadığımız bazı arkadaşlarımız daha sonra derneğimize cephe almış, köyde yeni bir dernek kurmak amacıyla çalışmalar yürütmeye başlamıştır.

Dernek olarak açıklama yapmamızın asıl nedeni, ilçemizde ve köyümüzde derneğimizin maden şirketinden para talep ettiğinin iddia edilmesi, derneğimiz hakkında çeşitli ithamların ortaya atılmasıdır.

2014 yılından bugüne kadar dernek yöneticilerimiz köyümüzün, ilçemizin menfaatleri konusunda birçok çalışmaya katılmış, bu süreçte de sponsor olan köyümüz iş insanlarının desteği ile bu çalışmaları yürütmüştür.

Dernek yönetimi olarak tüm çalışmalarımız yasal zeminde yürütülmüş, derneğimiz ile ilgili sosyal medya üzerinden yapılan hakaretler kayıt altına alınmış, derneğimiz ile ilgili ithamlarda bulunanlar üye ve temsilcilerimiz tarafından tespit edilmiştir.

Çatalağaç Köyü Derneği olarak köyümüzde işletilen madenin köyümüz, ilçemiz ve ülke ekonomisine yapacağı katkının farkında olduğumuzun, burada çalışan emekçi köylülerimizin şartlarının daha da iyileştirmesi için çalışmalarımızı devam ettireceğimizin, rant uğruna yapılacak yanlış çalışmaların takip edileceğinin, kurulacak arıtma tesisinin zararlarını köylülerimize anlatarak, burada kurulmaması için gerekli mücadeleyi vereceğimizin kamuoyu tarafından bilinmesini isteriz.

Dernek yönetim kurulu üyelerimiz ve derneğimiz adına temsilcilik görevini yürüten arkadaşlarımızla birlikte hakkımızdaki ithamlar ile ilgili yasal haklarımızın saklı olduğunu, köyümüzün ve köylülerimizin menfaatlerini korumak amacıyla maden işletmesinin çalışmalarını yakından takip edeceğimizi kamuoyuna bildiriyoruz.

Yönetim Kurulu

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

avatar
23Mayıs