ISTANBUL HAVA DURUMU İSTANBUL
Çatalağaç köyü halk oyunları ekibi

Güncel

Çatalağaç Köyü Derneği

Catalağac Köyü Halk Oyunları Ekibi

- +

224978_462029553834209_2023019532_n

Catalağac Köyü Halk Oyunları Ekibi Doğankent yöresinde ve Çatalağaç Köyünde oynanan ve unutulmaya yüz tutmuş oyunları yaşatmak ve tanıtmak amacıyla kurulmuş, çocukluğu köyde geçen ve büyüklerinden bu oyunları öğrenen, bu gün bu oyunları en iyi oynayan insanlarımızdan kurulmuş bir ekiptir.

Giresun Federasyonu Futbol turnuvasının organizasyon komitesinde yer alan Mustafa Yazar’ın Çaytaklı oyununu Giresunspor’a yardım gecesinde sahnelemek istemesi üzerine İstanbul’da yaşayan Çatalağaçlılardan seçilen Çatalağaç Köyü Halk Oyunları Ekibi tek prova ile Giresunspor’a destek gecesine çıkmış ve salonu dolduranlar tarafından ilgiyle izlenmiştir.

Ekip bu günden itibaren yaptığı provalarla hedefini Feshane Giresun Günleri olarak belirlemiş, Mustafa Yazar ve A. Öner Meral Feshane hazırlıkları sürecinde ekibin tüm koordinasyonunu sağlarken, prova yeri ve ulaşımla ilgili tüm giderleri Halil Yazar ile Yunis Meral üstlenmişlerdir.

Feshane Giresun Günleri açılış programında Şerif Pir ile Sahne alan Çatalağaç Köyü Halk Oyunları Ekibi sahnede sırasıyla Koltuk, Çaytaklı, Cemo ve Hoşbilezik oyunlarını oynamıştır.

Bu oyunlardan Koltuk ve Çaytaklı Mavikaradeniz televizyonundan canlı yayınlanmıştır.

Açılış programının son bölümünde ise ekibimizin kemençe sanatçılarından biri olan Şerif Pir sahne alarak 2 slow eser seslendirmiş ve yine ekiple birlikte yaklaşık 25-30 dakika süren bir program sergilemiş ve bu bölümde Mavikaradeniz TV den canlı yayınlanmıştır.

5.Feshane Giresun Günleri Cumartesi etkinliklerinde M. Sırrı Öztürk’ün sahnesinde çaldığı Köroğlu oyununa ekibin hanım oyuncuları eşlik etmiş ve Sırrı Öztürk’ün takdirini kazanmıştır. Giresun yöresinde unutulmaya yüz tutmuş bu oyunun hala Çatalağaç Köyü’nde oynanıyor olması Çatağaç Köyü’nün Kültürel zenginliklere ne kadar değer verdiğinin bir göstergesidir.

Ekibin diğer kemençe sanatçısı ve Harşıt vadisi’nde bir çok köyün tanıdığı rahmetli Nurettin Aydın’ın oğlu Adem Aydın Cumartesi etkinliklerinde ekip ile birlikte sahne almış ve bir eserini solo olarak seslendirmiştir. İlk sahne deneyiminde biraz heyecanlı olduğu gözlerden kaçmayan Adem Aydın sahnede hata yapmadı.

Çatalağaç Halk Oyunları ekibi aynı zamanda Doğankent standına da hareketlilik getirmiş, stand önünde ve stand içinde de küçük gösteriler yaparak dikkatleri standa çekmiştir.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.