ISTANBUL HAVA DURUMU İSTANBUL
Çatalağaç köyü halk oyunları ekibi

Bizden Haberler

Çatalağaç Köyü Derneği

MADEN SÜRECİ HAKKINDA ÇEVRE KÖY MUHTARLARINA ve HALKA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

- +

Giresun Doğankent Çatalağaç Köyünde faaliyet yürüten ALAGÖZ MADEN kapasite artırımına giderek GİRESUN ili DOĞANKENT, GÖRELE, TİREBOLU ilçesi sınırları içerisinde Söğütağzı, Çatalağaç, Çatak ve Süttaşı köyleri, Karadere, Delmece, Sazlı Yatak-Olucaktepe, Gavraz Deresi, Nişane mevkiileri, Tirebolu ilçesi, Eymür köyü, Gariygen mevkii ve Görele İlçesi, Soğukpınar köyü, Patan mahallesi mevkii ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci kapsamında BAKIR-KURŞUN-ÇİNKO-DEMİR FLOTASYON TESİSİ İLE MADEN OCAKLARI (S:51499 VE S:57312 RUHSAT NUMARALI IV. GRUP MADEN OCAKLARI) KAPASİTE ARTIŞI VE MADEN ATIK DEPOLAMA TESİSİ projesi ile ilgili 28/11/2023 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlendi.

Toplantıda yöre halkı maden firmasının çevreye verdiği zararları dile getirerek, muhtemel yaşanacak olan zararlardan endişe duyduklarını, projenin su kaynaklarının merkezinde olduğunu, temiz içme su kaynaklarının zarar göreceğini, ormanının ve su kaynaklarının biteceğini dile getirerek ÇED sürecinin sonlandırılarak kapasite artırımını istemediklerini dile getirmişlerdi.

Etki dahilinde olan Harşit vadisinde ki köy Muhtarları, Eymür Muhtarı Sabri GEDİK öncülüğünde, Çatalağaç Köyü’ndeki maden çalışmalarını ve hukuki süreci yakından takip eden Çatalağaç Köyü Derneği Yöneticisi Soner AYDIN ile beraber 04/03/2024 tarihinde Eymür köyünde toplantı düzenledi. Toplantıya Giresun İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Cebeci, Oyraca, Güvenlik, Kozköy, Ataköy, Kayalar, Aşağı Boynuyoğun, Dokuzkonak köyleri ile Süttaşı ve Yeşiltepe mahallesi muhtarları ve Eymür halkı katıldı. Muhtarlar ve köylüler bir araya gelerek maden sürecini değerlendirdiler. Maden firmasının vereceği zararlara karşı önlem alma ve süreci hukuki çerçevede tüm köylülerin bilgisi ve katılımı ile beraber yürütme konusunda fikir birliği yaparak son ÇED toplantısında ki kapasite artırımına karşı olduklarını dile getirdiler.

Toplantıya katılanlar kısaca şunları dile getirdiler:

Eymür köyü Muhtarı Sabri GEDİK; ÇED toplantı davet yazısı tarafıma ulaştığından itibaren süreci takip ediyorum, köylülerden de süreç ile ilgili hiçbir bilgiyi gizlemedim gizlemem de, hiçbir kuruma maden lehine imza vermedim vermem de, hiçbir maden yetkilisi ile de muhataplığım yoktur ve taahhüdüm yoktur. Bu süreci sizinle birlikte başlatacağız. Bizim en büyük şansımız ÇED gerekli değildir kararı olmaması ve ÇED sürecine dahil olmamızdır. Bizim için süreç yeni başlıyor ÇED aşaması devam etmektedir ve mahkeme süreci geçmemiştir.

İl Genel Meclis Üyesi Ömer CEBECİ; Sizlerin bizlere verdiği yetkiyi İl Genel Meclisinde çevre konusunda olsun, diğer konularda olsun en iyi şeklide temsil etmeye çalıştım, daha önce Soner AYDIN kardeşimizin daveti üzerine Çatalağaç Köyünde incelemelerde bulunduk. Köye çıktığımızda çok büyük bir vahşetle karılaştık, pasaları ormanlık alanlara dökerek ağaçları canlı canlı gömmüşler. Giresun’da 7 adet içme suyu baraj projesi yapıldı, bunlardan bir tanesi de Söğütağzı köyündeydi, bu sizin hayat damarınız. ALAGÖZ madenin yapacak olduğu atık havuzuna yakın mesafede ve bu durumu İl meclisinde dile getirerek bu kapasite artırmaya karşıyız dedim. Çatalağaç Köyünde ki maden atıkları yağışla beraber Harşit vadisine indi, bir yıl boyunca şu görmüş olduğunuz dere Tirebolu’ya kadar çamur aktı. Özellikle bu kirliliği yerel de olsun ulusal basın da sizlerin adına dile getirdik. O dönemde plajlardan faydalanan kişilerde rahatsızlıklar meydana geldi, aslında bu ağır metale maruz kaldıklarını gösterdi. Ama bilinmeyen salgın denerek atlattılar. Yine Beytarla da Koza Altın şirketi açık ocak Altın işletmesi için ÇED Gerekli Değildir kararı çıkarttı. Bir tarafı Harşit vadisi, bir tarafı Gelevera vadisi ve bölgemiz ağır metal olarak zehirlenecek, su kaynaklarımız yok olma ile karşı karşıya ve yaylalarımız tehdit atında. Sizler adına mücadele ediyoruz, eğer o meclise sizlerin desteği ile geliyorsak sizleri en iyi şekilde temsil etmek zorundayız ve elimizden geleni yapmak zorundayız.

Çatalağaç Köyü Derneği Yöneticisi Soner AYDIN; ALAGÖZ maden şirketinin hepimizin temiz içme su kaynaklarında yürütmekte olduğu ve yürütmek istediği vahşi madencilik ile beraber su kaynaklarımızın, ormanlarımızın tehdit altındadır. Çatalağaç’ da 3 yıldır derelerimiz çamur akmakta, yolarımız tahrip oldu, göçükler oluştu, ormanlarımız ciddi zararlar gördü ve şu anki maden atık havuzu sızdırıyor. ALAGÖZ Maden şirketi Proje Tanıtım dosyasında vermiş olduğu hiçbir taahhüdünü yerine getirmedi. Eğer bu kapasite artırımı onaylanırsa bunu bölgemiz için felaket olacaktır. Hep birlikte bölgemize köyümüze sahip çıkarak bu kapasite arttırımını iptal edilmesi için mücadele etmemiz gerekmektedir.

Toplantıda söz alan köy muhtarları ve Eymür halkı toplantı sonunda; ÇED sürecini sonlandırma ve kapasite artırımının iptali için imza kampanyası başlatma, Çevre Şehircilik Bakanlığında yapılacak olan ÇED karar toplantısı da olan IDK toplantısında ortak hareket etme, ÇED başvuru dosyası onaylanması halinde Köy muhtarlarının kendi halkını da bilgilendirilerek bir araya gelip sürecin mahkemeye taşınacağı kararları alındı.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.